Brigádní generál Ing. Alexander Beer slaví 96. narozeniny

beer-v-250Dne 7. února 2013 se dožívá v plné síle generál Ing. Alexander Beer 96 let. Je nositelem tří Čs. válečných křížů 1939, řádu Velké vlastenecké války I. stupně, dvou medailí Za chrabrost a dalších vyznamenání. V loňském roce mu prezident republiky propůjčil Řád Bílého lva za  mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu. 

Vystudoval brněnskou Vyšší textilní průmyslovku. V roce 1939 absolvoval s kamarády neúspěšný útěk do Anglie přes Švýcarsko. Po zadržení a věznění byli deportováni do Prahy, další útěk se rozhodli provést přes Polsko. Po napadení Polska pokračoval útěk do SSSR, kde získali práci v textilním průmyslu. Později se přihlásil do vznikající československé jednotky v Buzuluku.

Dostal se do bojů o Sokolovo, kde byl velitelem minometného roje. Zde byl poprvé raněn. Účastnil se bitvy o Kyjev, Bílou Cerkev a Žaškov, kde působil jako velitel tanku. Po příchodu na Volyň byl velitel tankového učiliště na výcvik volyňských Čechů. Účastnil se karpatsko-dukelské a ostravské operace. Byl celkem třikrát raněn. V roce 1946 demobilizoval a následně získal hodnost nadporučíka. Po válce nastoupil v podniku Centrotex. Značných úspěchů dosáhl v oblasti textilního průmyslu, kde byl přínosem a příkladem profesionálního přístupu k práci. Svými výsledky reprezentoval Českou republiku i v zahraničí.

 ANLET připravuje v dubnu 2013 vydání publikace Jan Vondráčka, která popisuje život Alexandra Beera pod názvem "Historie války a života".

beer-v-400

Foto z připravované publikace, první z leva Alexandr Beer, dále Ljalková - Lastovecká, mjr. Buršík, čet. Buršíková, rtm.Bóďa

 

Naše projekty

VLČÍ MÁKY STÁLE V PRODEJI

Zakoupíte je nejen na našem e-shopu,
ale také v Praze 6, v Dejvické drogerii,
Dejvická 56 (v těsné blízkosti Vítězného
náměstí).
Provozní doba: pondělí-pátek 8.30-18.30,
sobota 8-12 hodin. 

 vlci-mak-new-02-web

VÝSTAVY K ZAPŮJČENÍ

vystava-1-sv


 

Banner 180x150px fin-bez-dat

 

HISTORICKÝ KALEIDOSKOP
ON LINE

Banner 120x60 px 1


NAŠE NOVÉ KNIHY

POSLEDNI-PARASUTISTA-obal
MA-VLAST-Mujdomov-obal-web

 

 

 

 

 

 

 
Svým členstvím získáte:
  • přístup k novinkám o české historii
  • vstup na zajímavé akce
  • slevy na vydávané knihy a realizované projekty
  • podpoříte naše neziskové vzdělávací aktivity pro ty, kteří to nejvíce potřebují

Copyright © 2010 ANLET - Asociace nositelů legionářských tradic | Joomla webdesign by Easy Software.