aktualita

Pietní akt Resslova

Dne ress-0526. ledna 2014 v 15:00 hodin uspořádala Asociace nositelů legionářských tradic ve spolupráci s Národním památníkem hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje pietní akt u příležitosti 71. výročí hrdinské smrti popravených v období heydrichiády a ke Dni památky obětí šoa.

 

Záštitu nad pietním aktem převzala náměstkyně ministra obrany pro personalistiku, paní Mgr. Lenka Melicharová - Ptáčková.

Přítomné přivítali úvodním slovem prezident Asociace nositelů legionářských tradic plk. v.v. Ing. Jaroslav Houška a vedoucí Národního památníku hrdinů heydrichiády paní Mgr. Eva Šuvarská. Následoval pietní akt u pamětní desky 294 obětí heydrichiády a společná modlitba ThDr. Jaroslava Šuvarského, správce pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Poté se přítomní prohlédli prostor krypty.

 

ressl-02-1ressl-03-1

 

 

Historický kaleidoskop

Historický kaleidoskop 2-3/2013

13-02-03-ob-150

Vybíráme z obsahu:

Osobnosti
Plukovník v.v. Otakar Hrubý, DFC 

Mladý vlastnenec
Vznik samostatného státu Čechů a Slováků

Válečné osudy
Fučíkova cesta od člověka k papírovému hrdinovi

Muži Třetí říše
Poslední dny „věrného“ Heinricha

Objednání tohoto čísla na eshop.anlet.cz

 

 

 

Akce

Kniha Poslední parašutista

POSLEDNI-PARASUTISTA-obal

 Nová kniha Jana Vondráčka Poslední parašutista.

Zprávy ČT - křest knihy o Jaroslavu Klemešovi

Tisková zpráva ke stažení.

Informace o knize.

E-shop, kde můžete knihu koupit.

 

E-shop

Kniha Poslední parašutista

ANLET vydává knihu Poslední parašutista zachycující životní příběh generálmajora Jaroslava Klemeše, jejímž autorem je plk. v.v. Ing. Jan Vondráček.

Základem publikace jsou osobní vzpomínky pana generála. Autor zde publikuje celý dlouhý život Jaroslava Klemeše počínaje dětstvím a jeho odchodem do zahraničního odboje. Zachycuje svědectví z války ve Francii, působení ve Velké Británii s důrazem na speciální výcvik parašutistů. Cestu do Itálie a posléze vysazení do okupované vlasti jako člena operační skupinou Platinum–Pewter.

 

Události

Připomeňte si Den válečných veteránů

brana-web11. listopad je v České republice od roku 2001 významným dnem – Dnem válečných veteránů. Tento svátek se však ve většině zemí světa připomíná již od počátku 20. let 20. století. Je to totiž den, kdy skončila 1. světová válka.

Dne 11. 11. 1918 dopoledne podepsali zástupci Německa v salonním železničním voze maršála Ferdinanda Foche u Compiégne dohodu o příměří dle požadavku Spojenců. Německo kapitulovalo. Přesně v 11 hodin ustaly boje. Podmínky tvořilo celkem devět zásadních požadavků, které v praxi znamenaly německou kapitulaci. Následující rok byla svolána do Versailles mírová konference a rozhodla o definitivním poválečném uspořádání v Evropě.
V dalších letech se vždy v tento výroční den vzpomínalo na miliony padlých v této do té doby největší válce – také proto se jí dodnes říká Velká válka. V současné době vzpomínáme v Den válečných veteránů nejen na padlé v 1. světové válce, ale také na všechny padlé a zavražděné v 2. světové válce i v dalších válečných konfliktech, které i dnes zabíjejí v mnoha zemích na různých kontinentech nevinné civilisty i vojáky válčících stran.

Symbolem padlých se stal květ vlčího máku, který jako jediná rostlina vykvétal i na bojištích rozbrázděných a přerytých bombami a granáty. Lidé v mnoha zemích zdobí v tento den své kabáty vlčím mákem, ale také dávají vlčí máky na hroby a pomníky padlých, zdobí těmito symboly obchody, automobily, okna.

Nezapomínejme na naše padlé, vyberte si pomníček blízko svého bydliště a jděte v Den válečných veteránů poděkovat za jejich oběť, za to, že žijeme v míru, a pokloňme se těm, kteří nám tento mír vybojovali.

Zajímavé informace o tom, jak vznikl symbol vlčího máku na paměť válečných veteránů, najdete na webových stránkách www.vlcimak.anlet.cz

Jindra Svitáková

 

Výstavy

Výstava Osudové roky české státnosti

Výstava Osudové roky české státnosti se stále těší velkému zájmu nejen ve školách, ale i v městech naší republiky. Zde najdete video z vernisáže této výstavy v městě Klatovy: Vernisaz_Klatovy_video.
Více o výstavě můžete najít na stránkách www.osudove-roky.cz, ohledně zapůjčení výstavy kontaktujte Petru Matouškovou na 233 931 364 nebo na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Strana 4 z 13

«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Naše projekty

VLČÍ MÁKY STÁLE V PRODEJI

Zakoupíte je nejen na našem e-shopu,
ale také v Praze 6, v Dejvické drogerii,
Dejvická 56 (v těsné blízkosti Vítězného
náměstí).
Provozní doba: pondělí-pátek 8.30-18.30,
sobota 8-12 hodin. 

 vlci-mak-new-02-web

VÝSTAVY K ZAPŮJČENÍ

vystava-1-sv


 

Banner 180x150px fin-bez-dat

 

HISTORICKÝ KALEIDOSKOP
ON LINE

Banner 120x60 px 1


NAŠE NOVÉ KNIHY

POSLEDNI-PARASUTISTA-obal
MA-VLAST-Mujdomov-obal-web

 

 

 

 

 

 

 
Svým členstvím získáte:
  • přístup k novinkám o české historii
  • vstup na zajímavé akce
  • slevy na vydávané knihy a realizované projekty
  • podpoříte naše neziskové vzdělávací aktivity pro ty, kteří to nejvíce potřebují

Copyright © 2010 ANLET - Asociace nositelů legionářských tradic | Joomla webdesign by Easy Software.