aktualita

Připomeňte si Den válečných veteránů

brana-web11. listopad je v České republice od roku 2001 významným dnem – Dnem válečných veteránů. Tento svátek se však ve většině zemí světa připomíná již od počátku 20. let 20. století. Je to totiž den, kdy skončila 1. světová válka.

Dne 11. 11. 1918 dopoledne podepsali zástupci Německa v salonním železničním voze maršála Ferdinanda Foche u Compiégne dohodu o příměří dle požadavku Spojenců. Německo kapitulovalo. Přesně v 11 hodin ustaly boje. Podmínky tvořilo celkem devět zásadních požadavků, které v praxi znamenaly německou kapitulaci. Následující rok byla svolána do Versailles mírová konference a rozhodla o definitivním poválečném uspořádání v Evropě.
V dalších letech se vždy v tento výroční den vzpomínalo na miliony padlých v této do té doby největší válce – také proto se jí dodnes říká Velká válka. V současné době vzpomínáme v Den válečných veteránů nejen na padlé v 1. světové válce, ale také na všechny padlé a zavražděné v 2. světové válce i v dalších válečných konfliktech, které i dnes zabíjejí v mnoha zemích na různých kontinentech nevinné civilisty i vojáky válčících stran.

Symbolem padlých se stal květ vlčího máku, který jako jediná rostlina vykvétal i na bojištích rozbrázděných a přerytých bombami a granáty. Lidé v mnoha zemích zdobí v tento den své kabáty vlčím mákem, ale také dávají vlčí máky na hroby a pomníky padlých, zdobí těmito symboly obchody, automobily, okna.

Nezapomínejme na naše padlé, vyberte si pomníček blízko svého bydliště a jděte v Den válečných veteránů poděkovat za jejich oběť, za to, že žijeme v míru, a pokloňme se těm, kteří nám tento mír vybojovali.

Zajímavé informace o tom, jak vznikl symbol vlčího máku na paměť válečných veteránů, najdete na webových stránkách www.vlcimak.anlet.cz

Jindra Svitáková

 

Výstavy

Výstava Osudové roky české státnosti

Výstava Osudové roky české státnosti se stále těší velkému zájmu nejen ve školách, ale i v městech naší republiky. Zde najdete video z vernisáže této výstavy v městě Klatovy: Vernisaz_Klatovy_video.
Více o výstavě můžete najít na stránkách www.osudove-roky.cz, ohledně zapůjčení výstavy kontaktujte Petru Matouškovou na 233 931 364 nebo na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Pozvánky

Zádušní mše

V pátek 25. 10. 2013 od 18 hodin se v katedrále sv. Víta a Vojtěcha na Pražském hradě uskuteční zádušní mše za 294 popravených v KT Mauthausen.

 

Pozvánky

100. výročí narození plk. Otakara Hrubého, DFC

hruby-100-web

 

Pozvánky

Historie a současnost Českých aerolinií

Muzeum T.G.Masaryka v Lánech, pobočka T.G.M. Rakovník
vás zve na výstavu Historie a současnost Českých aerolinií

Vernisáž výstavy se uskuteční 24.10.2013 v 18:00 hodin,
výstava potrvá do 1.12. 2013

Více na www.muzeumtgm.cz

csa-web-letadla

 

 

Anlet

Otestujte si své znalosti

Na portále www.soutez.anlet.cz  jsme spustili soutěž k 75. výročí podpisu Mnichovské dohody a k dalším významným výročím roku 2013. Soutěž je určena pro děti a mládež do 25 let.  Otestujte si své znalosti v osmi kolech na téma novodobé české historie a významných událostí českého, evropského i světového ohlasu.

 

 

 

Strana 4 z 12

«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Naše projekty

VLČÍ MÁKY OPĚT V PRODEJI

Zakoupíte je nejen na našem e-shopu,
ale také v Praze 6, v Dejvické drogerii,
Dejvická 56 (v těsné blízkosti Vítězného
náměstí).
Provozní doba: pondělí-pátek 8.30-18.30,
sobota 8-12 hodin. 

 vlci-mak-new-02-web

VÝSTAVY K ZAPŮJČENÍ

vystava-1-sv


 

Banner 180x150px fin-bez-dat

 

HISTORICKÝ KALEIDOSKOP
ON LINE

Banner 120x60 px 1


NAŠE NOVÉ KNIHY

POSLEDNI-PARASUTISTA-obal
MA-VLAST-Mujdomov-obal-web

 

 

 

 

 

 

 
Svým členstvím získáte:
  • přístup k novinkám o české historii
  • vstup na zajímavé akce
  • slevy na vydávané knihy a realizované projekty
  • podpoříte naše neziskové vzdělávací aktivity pro ty, kteří to nejvíce potřebují

Copyright © 2010 ANLET - Asociace nositelů legionářských tradic | Joomla webdesign by Easy Software.