aktualita

Vzpomněli jsme na naše padlé

Praha 6

U památníku čs. zahraničním vojákům, účastníkům 2. světové války na Vítězném náměstí v Praze 6 se sešla opravdu malá skupinka k pietnímu aktu k uctění padlých u příležitosti Dne válečných veteránů. Starostka MČ Praha 6 ing. Marie Kousalíková, zástupce Krajského vojenského velitelství hl. m. Prahy a prezident ANLET položili květiny k památníku a vzdali čest padlým položením květin také u Památníku padlých čs. letců na náměstí Svobody a u pomníku parašutistům československé zahraniční armády a jejich spolupracovníkům z domácího odboje padlým v letech 2. světové války v Technické ulici v Praze 6. Za ostatní občanská sdružení byl přítomen pouze jeden zástupce jednoty ČSBS z Prahy 6 - Petřiny a člen jednoty ČsOL Prahy 6. Ani jeden z nich nepoložil však k těmto památníkům jediný květ, který by symbolizoval byť jen malou vzpomínku na své spolubojovníky a ostatní padlé. Je smutné, že právě v Praze 6, která je sídlem naší armády, se nepřišlo památce padlých poklonit více občanů, ale také profesionálních vojáků a politiků z radnice. Teprve tehdy, když není součástí akce ta správná věta - občerstvení zajištěno - se ukazuje, kdo káže vodu a pije víno...

Základní škola UNESCO Uherské Hradiště

Mgr. Petr Kočíř, učitel této školy, připravil v souvislosti s Dnem válečných veteránů se svými žáky velmi podařenou akci. Nejen že jim taky připomněl význam tohoto dne a význam života v míru a svobodě, ale také je svým aktivním přístupem motivuje a přispívá k jejich občanské uvědomělosti. 

Podrobné informace o akci ZŠ UNESCO najdete na stránkách školy.

Děkujeme panu učiteli za tento postoj a žákům za to, že ctí vzpomínky na padlé ve svém městě. 

Výzva

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , jak jste slavili Den válečných veteránů u vás. Rádi je uveřejníme.

 

Události

Dopis Václavu Klausovi

Klikněte si na odkaz, který vás navede na článek - dopis Veroniky Zborníkové, patnáctileté dívky, prezidentu Klausovi u příležitosti předání státních vyznamenání 28. října 2012. Je dobře, že mezi námi žijí takoví úžasní mladí lidé.

http://www.mauthausen.estranky.cz/clanky/dopis-panu-prezidentovi.html

 

Osobnosti

Pamětní medaile k 70. výročí operace Anthropoid předsedkyni PS Miroslavě Němcové

U příležitosti zahájení putovní výstavy Někomu život, někomu smrt v budově poslanecké sněmovny parlamentu ČR byla předána pamětní medaile k 70. výročí operace Anthropoid předsedkyni PS PČR Miroslavě Němcové, která nad touto putovní výstavou převzala již v loňském roce na začátku jejího putování záštitu.

Pamětní medaile byly při této příležitosti předány i dalším osobnostem, starostce MČ Praha 6 ing. Marii Kousalíkové, zástupkyni starosty MČ Praha 8 Mgr. Vladimíře Ludkové, starostovi obce Toužetín Josefu Novotnému a dalším.

01-medaile-parlament

Jindra Svitáková, foto Robert Zlatohlávek

 

Události

Pieta pro popravené vlastence

02-pieta23. října 2012 se v chrámu sv. Víta na Pražském hradě uskutečnila zádušní mše za vlastence popravené 24. října 1942, 26. ledna 1943 a 3. února 1944 v koncentračním táboře Mauthausen. Mši celebroval kardinál Dominik Duka. Během zádušní mše byla přečtena jména všech 294 zavražděných a potomci – členové rodin zavražděných zapálili na jejich paměť 294 svící. Mezi obětními dary byly osobní věci vězňů, rodinné památky na drahé zesnulé, ale také originál Kubišova dopisu, který výsadkář napsal krátce před svou smrtí. Při této příležitosti byl vystaven originál Palladia země české, které se jinak nachází v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi a představuje nejvzácnější reliéf Panny Marie s Ježíškem, který chrání českou zemi.

V den 70. výročí největší popravy odbojářů, kteří byli zatčeni v období heydrichiády v r. 1942, se 24. října 2012 uskutečnila pietní vzpomínka přímo v koncentračním táboře Mauthausen, kterou zorganizovali Vlastislav Janík, Vojtěch Šustek a Jaroslav Čvančara.

 

Události

Generál Ing. Alexandr Beer - čestný člen ANLET

beer-02U příležitosti řádového dne 28. října 2012 prezident republiky rozhodl ocenit vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, vynikající výsledky práce, zásluhy o obranu vlasti, významným osobnostem, mezi nimi propůjčil prezident republiky Řád bílého lva vojenské skupiny brigádnímu generálovi Ing. Alexandru Beerovi za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.

Generál Alexander Beer v roce 1942 vstoupil do formující se československé jednotky v Buzuluku. Účastnil se bitvy u Sokolova, bojů o Kyjev, Bielou Cerkev, karpatsko-dukelské operace a jako zástupce velitele tankového praporu se podílel na osvobození Ostravy a Prahy.

 

 

Události

Nepřátelé Říše i letecká esa

To jsou nové knihy Anletu z oblasti české novodobé historie, které právě vycházejí a jistě obohatí knihovničku čtenářů literatury faktu.

Deti nepratel rise obalJaroslav Čvančara: Děti nepřátel Říše
První z vydaných knih se vztahuje k době heydrichiády a je vydávána právě v období, kdy vzpomínáme 70. výročí vzniku internačního tábora ve Svatobořicích. Právě na podzim roku 1942 sem přišli první internovaní, většinou příbuzní čs. vojáků působících v zahraničních armádách. O necelé dva roky později sem byly ze zámečku Jenerálka v Praze 6 převezeny děti rodičů zatčených v období heydrichiády.  Když ve středu 27. 5. 1942 v 10.35 hodin zazněl v Praze-Libni výbuch, jehož ozvěna se na mnoho let rozezněla do celého světa, změnilo se velmi rychle ohromení nacistů z útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v zuřivost a v touhu po pomstě. Nastalo období bestiálního teroru. Nezbývalo mnoho a oběťmi se mohlo stát i 46 tzv. Svatobořických dětí. Kniha přináší první a jedinečné informace z více než třicetiletého bádání autora a představuje děti, které prošly internací v Praze na Jenerálce a až do konce války žily v internačním táboře ve Svatobořicích. Kniha byla vydána ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

 letci-pardubicka-obalkaEva Csölleová, Vítek Formánek, Jan Rail: Letci Pardubicka v RAF
Známí badatelé zabývající se především osudy letců v Pardubickém kraji Eva Csölleová a Vítek Formánek požádali o spolupráci na této publikaci významného historika v oboru letectví Jana Raila, a tak vznikla unikátní publikace, která čtenářům poskytne veškeré dosud dostupné informace o letcích Pardubického kraje, kteří v období II. světové války působili v RAF.
Pardubice jako kolébka letectví vychovaly řadu aviatiků. Záliba, která později u mnoha z nich přerostla v profesi, lákala nadané mladé muže s dobrodružnou povahou. Ovšem jejich sny o létání se během několika let změnily v realitu boje proti nacismu. Kniha přináší portréty 41 letců, kteří své životy spojili s Pardubickým krajem. Někteří z nich za svobodu vlasti zaplatili životy, jiné za jejich boj „potrestal“ komunistický režim. Jen někteří se dožili rehabilitace po roce 1989.  V knize můžete číst jak krátké osudy těch, kteří nepřežili a jejich život skončil „nad kanálem“ nebo i při cvičném letu, tak současné záznamy vzpomínek letců na válečné období.

Obě knihy lze zakoupit jak v síti běžných knihkupectví, tak v e-shopu na adrese: www.anlet.cz/e-shop.cz

 

Strana 7 z 12

«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Naše projekty

VLČÍ MÁKY OPĚT V PRODEJI

Zakoupíte je nejen na našem e-shopu,
ale také v Praze 6, v Dejvické drogerii,
Dejvická 56 (v těsné blízkosti Vítězného
náměstí).
Provozní doba: pondělí-pátek 8.30-18.30,
sobota 8-12 hodin. 

 vlci-mak-new-02-web

VÝSTAVY K ZAPŮJČENÍ

vystava-1-sv


 

Banner 180x150px fin-bez-dat

 

HISTORICKÝ KALEIDOSKOP
ON LINE

Banner 120x60 px 1


NAŠE NOVÉ KNIHY

POSLEDNI-PARASUTISTA-obal
MA-VLAST-Mujdomov-obal-web

 

 

 

 

 

 

 
Svým členstvím získáte:
  • přístup k novinkám o české historii
  • vstup na zajímavé akce
  • slevy na vydávané knihy a realizované projekty
  • podpoříte naše neziskové vzdělávací aktivity pro ty, kteří to nejvíce potřebují

Copyright © 2010 ANLET - Asociace nositelů legionářských tradic | Joomla webdesign by Easy Software.