aktualita

Zemřela paní Marie Hrubá

Marie_Hruba

Manželka plk. v.v. Otakara Hrubého, DFC, významného pilota RAF, kterého bojová činnost byla oceněna vysokým britským vyznamenáním. Uskutečnil 218 náletů na nepřátelská území, účastnil se bitvy o Británii.Za svoji válečnou činnost byl vyznamenán pětkrát Československým válečným křížem, třikrát medailí Za chrabrost, Čs. medailí Za zásluhy 1. stupně, Čs. pamětní medailí F-VB, Star se štítkem Battle of Britain, Air Crew Europe Star se štítkem Atlantic a francouzským Metal Croix Guerre s palmou.

 S velikým zármutkem jsme jako členové ANLET přijali nečekanou zprávu o úmrtí naší čestné členky Marie Hrubé. Dne 20. června 2013 dotlouklo její srdce na následky komplikované havárie. Spolu s ní ztrácíme čestného, skromného a upřímného člověka. Odešel vynikající a pracovitý člověk, věrná a oddaná manželka, laskavá matka, vlastenka a statečná žena podporující druhoválečné veterány – letce. Ve svém životě prožila mnohé útrapy, křivdy a odříkání. Její jméno bude navždy zapsáno mezi členy, o kterých jsme psali v našich publikacích. Ona sama věnovala značné úsilí popularizaci svého manžela a dalších letců z Pakovska.

 

Události

Pamětní medaile Anthropoid udělena Heleně Vovsové

Dne 12.6. 2013 předali členové představenstva Anlet Jaroslav Houška a Jaroslav Čvančara v Panenských Břežanech pamětní medaili Anthropoid paní Heleně Vovsové. Předání se zúčastnili i dokumentarista František Kocman a filmový kritik Pavel Tausipředání medaile Vovsovág.

 

Helena Vovsová se narodila 12. února 1926 v Praze, od jejích čtyř let žila se svou rodinou v Panenských Břežanech. Za války v roce 1941 nastoupila jako pomocná zahradnická síla do zámku v Panenských Břežanech. Nejdříve byla ve službách Konstantina von Neuratha a pokračovala i po nástupu říšského protektora Reinharda Heydricha. Pomáhala židovským vězňům, kteří zde od července 1942 pracovali. Počet vězňů dosáhl počtu 120 osob. Tajně jim přinášela potraviny, léky a zprostředkovávala předání dopisů a styk vězněných s členy jejich rodin. Sloužila tady až do konce války. V roce 1948 se sem vrátila jako zaměstnankyně Výzkumného ústavu kovů. Zachránilo se pouhých 17 židovských občanů. Mezi nimi např. František Propper-Průša, Karel Schück, Jan Ječný a Milan Platovský, jenž až do své smrti v loňském roce žil v Santiagu de Chile. Všichni v následujících letech opakovaně vyjadřovali Heleně svou vděčnost. Její obětavost naštěstí zůstala před nacisty neprozrazena. Zásluhy Heleny Vovsové z doby okupace jsou připomenuly v trilogii Jaroslava Čvančary „Někomu život, někomu smrt" a v knize Milana Platovského „Přežít a žít".

 

Projekty

Anlet vyhlašuje II. ročník literární soutěže

Asociace nositelů legionářských tradic a Městská část Praha 6 vyhlašují u příležitosti 90. výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu literární soutěž na téma Můj život s rozhlasem. Soutěž je určena pro děti a mládež do 20 let.

Úkolem soutěžících – autorů je napsat na dané téma práci – povídku, novelu, sci-fi, fantazy či úvahu v rozsahu do 4 normostran a odeslat ji do 30. června 2013 elektronickou poštou pořadateli na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Vyhlášení výsledků soutěže a ocenění vítězů proběhne v říjnu 2013.

Podrobné informace a pravidla soutěže jsou zveřejněna na webových stránkách www.historickykaleidoskop.cz.

 

Události

Anlet vydává vzpomínky generála Beera

obalka-2-webKmenový autor Anletu Jan Vondráček zpracoval vzpomínky brigádního generála Alexandra Beera do zajímavé knihy, kterou nazval Historie války a života - Životní příběh brigádního generála Alexandra Beera.

Vzpomínky brigádního generála Beera přibližuje autor formou rozhovoru s tímto charismatickým člověkem. Začtěte se do příběhu muže, jenž vstoupil do bojů 2. světové války 29. června 1942 v Buzuluku, kde byl zapsán pod kmenovým číslem 871/m, a válku ukončil jako poručík 1. čs. samostatné tankové brigády v rozjásané květnové Praze roku 1945. Po válce se vrátil ke své původní profesi a brzy v oboru textilního průmyslu vynikl a našel plné uplatnění. Dvacáté století zanechalo hodně nezodpovězených otázek. Na některé z nich může odpovědět i tato kniha.
Kniha bude v distribuci od 22. dubna, avšak již nyní si ji můžete objednat na eshopu Anlet: www.eshop.anlet.cz

 

 

Osobnosti

Brigádní generál Ing. Alexander Beer slaví 96. narozeniny

beer-v-250Dne 7. února 2013 se dožívá v plné síle generál Ing. Alexander Beer 96 let. Je nositelem tří Čs. válečných křížů 1939, řádu Velké vlastenecké války I. stupně, dvou medailí Za chrabrost a dalších vyznamenání. V loňském roce mu prezident republiky propůjčil Řád Bílého lva za  mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu. 

 

Osobnosti

Plk. Ing. Vladimír Palička (27. 1. 1923 – 14. 12. 2012)

palicka-01Vladimír Palička se narodil na Volyni a byl jedním z tisíců volyňských Čechů, kteří v době 2. světové války vstoupili do československého armádního sboru v Sovětském svazu a v jeho řadách se zúčastnili bojů v Karpatsko-dukelské, Opavsko-ostravské a Pražské operaci Sovětské armády.

 

Strana 7 z 13

«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Naše projekty

VLČÍ MÁKY STÁLE V PRODEJI

Zakoupíte je nejen na našem e-shopu,
ale také v Praze 6, v Dejvické drogerii,
Dejvická 56 (v těsné blízkosti Vítězného
náměstí).
Provozní doba: pondělí-pátek 8.30-18.30,
sobota 8-12 hodin. 

 vlci-mak-new-02-web

VÝSTAVY K ZAPŮJČENÍ

vystava-1-sv


 

Banner 180x150px fin-bez-dat

 

HISTORICKÝ KALEIDOSKOP
ON LINE

Banner 120x60 px 1


NAŠE NOVÉ KNIHY

POSLEDNI-PARASUTISTA-obal
MA-VLAST-Mujdomov-obal-web

 

 

 

 

 

 

 
Svým členstvím získáte:
  • přístup k novinkám o české historii
  • vstup na zajímavé akce
  • slevy na vydávané knihy a realizované projekty
  • podpoříte naše neziskové vzdělávací aktivity pro ty, kteří to nejvíce potřebují

Copyright © 2010 ANLET - Asociace nositelů legionářských tradic | Joomla webdesign by Easy Software.